A KÉK független szakmai intézmény, amely az építészet, az épített környezet és a városfejlődés kérdéseivel foglalkozik. Egyedülálló tudása, másfél évtizedes tapasztalatai és partneri hálózata révén mára a KÉK Közép-Európa építészeti kultúrájának egyik meghatározó szereplője.
Kulturális programjaink az építészet és a város működését értelmezik, és szakmai munkánk aktívan hozzájárul ezek innovatív fejlesztéséhez. Erősségünk a széles körű részvétel, a komplex elemzés és az innovatív tartalomfejlesztés kombinációja, amelyben összekapcsolódnak a tervező, kutató és kulturális szakterületek.
A KÉK többek között kiállításokat, konferenciákat, fesztiválokat, képzéseket, tematikus sétákat, szakmai és közönség eseményeket szervez. Ezek mellett olyan hosszú távú tevékenységeink vannak, mint a közösségi kertek működtetése, városrészek elemzése és fejlesztése a helyi közösségek bevonásával, illetve számos városra kiterjedő, partnerekkel végzett tematikus városfejlesztési programok létrehozása és megvalósítása. A KÉK szakértői tanácsadóként intézmények fejlesztéseiben, városfejlesztési programokban és építészeti projektekben vesznek részt. A közönség programok és szakmai tevékenység mellett képzéseket, gyakornoki és mentor programot is működtetünk közösségi irodaként, rendezvénytérként és galériaként működő központunkban.
A KÉK jövőképe: Az építészet kulturális és társadalmi szerepének újrafogalmazása és a kortárs magyar építészet és építészek nemzetközi ismertségének elősegítése.
A KÉK küldetése: Meghatározó, független és nyitott építészeti központ működtetése, amely az építészet oktatását, megismerését és fejlesztését kívánja előremozdítani a lehető legszélesebb szakmai és szakmán kívüli környezetben.
A KÉK céljai: Párbeszéd kezdeményezése az építészetről, a városról és kultúrájáról, valamint az épített környezetről szakmán belül és kívül egyaránt, a kortárs magyar építészet bekapcsolása a nemzetközi kulturális szcénába, az együttműködés intézményesítése az építészet és más diszciplínák között, hasonló célú kezdeményezések támogatása, releváns és naprakész szakmai információ szolgáltatása, az építészet széleskörű oktatásának támogatása.
Az építészetet el kell mozdítani a nyilvános érdeklődés középpontja felé. A KÉK az építészeti kultúrát kiállításokon, kapcsolódó rendezvényeken keresztül közvetíti az érdeklődő szakközönség és a széles nyilvánosság felé. Az építészet nem elszigetelt konstrukciós feladat, hanem a kulturális, gazdasági, társadalmi és politikai folyamatok szerves része. Erősíteni kell a magyar építészet bekapcsolódását a nemzetközi áramlatokba.
A KÉK Kuratóriuma ügyvezető és döntéshozó testület, tagjai aktívan segítik az alapítvány munkáját küldetésének megvalósításában.
KÉK OPERATÍV VEZETŐSÉGE
A KÉK KURÁTORAI ÉS PROJEKTVEZETŐI 2024-ben
A KÉK-et 2006-ban fiatal építészek, civilek alapították. A KÉK alapító tagjai a mai napig szakmai tanácsadóként támogatják az alapítvány munkáját.
Bárdossy Krisztina · Boda Judit · Bodonyi Panni · Bujdosó Attila · Bürger Nóra · Csaba Tímea · Dabóczy Orsi · Deigner Ágnes · Dékény Tibor · Evva Ambrus · Farkas Zsófi · Fazekas Ildikó · Fehér Gábor · Ferenczi Edit · Finta Sándor · Göbl Gabi · Guld Andrea · Gyabronka Péter · Hatvani Ádám · Hennel Zsófia · Horváth Bálint · Horváth Henrietta · Horváth Máté · Horváth Zsuzsanna · Huszár Daniella · Huszthy Zita · Jeczkó Mercédesz · Károlyi Zsuzsa · Keresztes István · Kiss Ágnes · Kiss Dorottya · Kiss Gergely · Kiss Ida · Kovács Gergely · Kőmíves Kata · Libárdi Julianna · Major Virág · Nagy Gabi · Naszádi Sára · Németh Nóra · Oravecz Júlia · Orosz Ágoston · Orosz Sára · Péteri Zsolt · Pongor Soma · Pongrácz Barbara · Schanz Judit · Schmidt Márti · Schum Gergő · Sipos Andrea · Somlyódy Nóra · Szabó Gyöngyvér · Szakál Anna · Szamos Bianka · Székács Péter · Szutor Bernadette · Szűcs Petra · Szücs-Tassy Karina · Tamási Miklós · Tornyászki Éva · Tóth Kati · Turai Balázs · Ungár Fanni · Vadász Orsolya · Varga Péter István · Vass Juli · Wanderka Éva · Weber Zsófi · Zimborás Gábor és még sokan mások
A KÉK egy évtizede vizsgálja a városrehabilitáció legújabb módszereit, formáit és lehetőségeit. Kutatásaink, konferenciáink, vitafórumaink, konzultációs és fejlesztési programjaink lehetőséget adnak arra, hogy a városmegújítás szereplőinek minél szélesebb körét vonjuk be városnegyedeink újragondolásába. Az üres vagy alulhasznosított telkek és ingatlanok szisztematikus újrahasznosításától a külvárosi közösségfejlesztésen keresztül a kereskedelmi rehabilitációig terjedő tevékenységeink új megoldásokat biztosítanak új városi problémákra.
Korunk egyik legnagyobb kihívása a technológiai innováció szerves integrálása az építészeti és urbanisztikai eszköztárba olyan módon, hogy ne öncélú fejlesztéseket eredményezzen, hanem hozzájáruljon egy fenntartható, reziliens társadalom és környezet megteremtéséhez. A KÉK szakmai eseményeivel, kiállításaival, kutatásaival segíti ezt a folyamatot, mindig szem előtt tartva a tervező és mérnöki szakmák, a döntéshozók és a nagyközönség összekapcsolásának feladatát.
A KÉK teljes mértékben elkötelezett a szakmai transzparencia mellett. Vitaestjeink, publikációink, előadásaink, és az általunk kidolgozott pályázati reformok mind azt a célt szolgálják, hogy mind a szakma képviselői, mind a nagyközönség alapos információk segítségével tudjanak véleményt formálni, álláspontokat kialakítani és részt venni a városról szóló gondolkodásban.
A KÉK munkájának folyamatos és meghatározó része a szakmai kapcsolatok fejlesztése a hazai és nemzetközi partnerszervezetekkel, akadémiai és kutató intézményekkel, gyártókkal, fejlesztőkkel, befektetőkkel.
A központ kiadványokat szerkeszt a kiállítások és az előadások anyagairól, kutatási eredményeket és tanulmányokat publikál segítve mindezzel a hazai kortárs építészet nemzetközi ismertségét.
A KÉK egyik legfontosabb küldetése, hogy a nagyközönség számára is megközelíthetővé, érthetővé tegye a kortárs építészet, urbanisztika és design legfontosabb kérdéseit, és hogy közösségi szempontokat érvényesítsen a különböző szakpolitikákban. Fesztiváljaink, kulturális programjaink, előadás-sorozataink, útikalauzaink és városi sétáink segítségével tízezreknek adunk segítséget ahhoz, hogy újszerű, elkötelezett módon tapasztalják meg a városi mindannapokat.
Együttműködésben az olyan hazai felsőoktatási intézményekkel a KÉK szabadegyetem jelleggel rendszeresen tart továbbképzéseket, kurzusokat.
A Kortárs Építészeti Központ Alapítvány mintegy féléves előkészítő munkát követően 2006 februárjában jött létre építészek és az építészet iránt érdeklődő civilek összefogása révén. Az alapítvány, ezáltal a KÉK tevékenységét kuratórium felügyeli, 2014-ig Finta Sándor építész, 2014-től Kádár Bálint vezetésével.
A KÉK azzal a céllal jött létre, hogy párbeszédet indítson az építészetről, a városról és annak kultúrájáról a városlakók és az építészek között, illetve, hogy a magyarországi kortárs építészetet bekapcsolja a nemzetközi szcénába, teret adva az innovatív, alulról jövő kezdeményezéseknek.
A KÉK számos projektet indított a budapesti városi élet jobbítására, a civil közösségek fejlesztésére; más kezdeményezései, mint például a Tálaló című vitasorozat, az építészeti fejlesztések résztvevői és a lakosság közösségi párbeszéd elősegítését szolgálják.
A KÉK 2006-ban a Budapest VII., Nefelejcs utca 26. szám alatt kezdte meg működését, a Róth Miksa ma múzeumként működő egykori lakóházához tartozó üzemépületben. A KÉK beköltözését nagyrészt önkéntes munka, illetve adományok tették lehetővé. Az eredetileg üvegfestő műhelyként működő, háromemeletes épület 700 m² alapterületen adott teret időszaki kiállításoknak, konferenciáknak, pódiumbeszélgetéseknek és workshopoknak. Szűk két év alatt a KÉK itteni rendezvényeit több mint tízezren látogatták.
2008 márciusában a Róth Miksa Emlékház felújítási munkákra hivatkozva azonnali távozásra szólította fel a Kortárs Építészeti Központot. A költözést követően, 2008 áprilisától az év végéig a KÉK az ORCO Csoport által felajánlott Szervita téri irodaházat használhatta programjai megvalósítására. A Szabó István tervei alapján, 1969-1973 között emelt irodaépület régebben az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság székháza volt.
2009 januárját követően a KÉK saját helyszín hiányában külső helyszíneken valósította meg programjait. 2015 végétől a budapesti Bartók Béla úton, egy korábbi üzlethelyiségben működik, projektgalériaként, közösségi irodaként és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karával partnerségben működtetett szakmai műhelyként.
A KÉK 2016-ban ünnepelte alapításának 10. évfordulóját. Ehhez kapcsolódóan 2015 végén új, állandó helyszínre költözött és közösségi irodaként nyitott újra, valamint tevékenységi körét is bővítette. Az évfordulóhoz kapcsolódva hozta létre a KÉK a világ első építész sörét. A szervezetet ebben az évben a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala „a magyar kortárs építészet, urbanisztika és tudatos civil társadalom ügyének meghatározó képviselőjeként” Millenniumi Díjjal ismerte el.