A KÉK 2010 óta foglalkozik a városi kertészkedés magyarországi meghonosításával és elterjesztésével, mintakertek létrehozásával segítette elő a kezdeményezés önszerveződő mozgalommá fejlődését. Alapítványunk számos közösségi- és iskola-kert létrejöttében vett részt szakmai partnerként, és jelenleg hat közösségi kertet működtet.
A közösségi kertek élő zöld felületek a város szövetében, amelyek sokféle funkciót látnak el: közösségi események, a környezetvédelem, egészségmegőrzés, oktatás és a közösségi kultúra modern városi színterei, társadalmi hatásai ma már mérhetőek. Mindemellett a pihenés és rekreáció területei, élő zöld szigetek a belvárosi betontájképben, és nem utolsó sorban haszonnövények is termeszthetőek.
Az önellátás kicsiben történő kipróbálására alkalmas városi kertészkedés különböző korú és hátterű embereket szervez közösségbe, akik a közös kertészkedés során elsajátított készségeiket és megváltozott szemléletüket az élet más területein is gyakorolják: erősödik együttműködési készségük, felelősségérzetük, környezettudatos, egymás munkáját megbecsülő lakói a városnak.
Az elmúlt évek tapasztalatait felhasználva a társadalom és az élhető város szempontjából a Program hosszú távú célja különböző eszközök módszerek bevezetése és megismertetése. Fontos, hogy a városi ember megtanuljon alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, ezért keressük a megújuló energiákat is alkalmazó városfejlesztési eszközöket és módszereket, innovációs és kísérleti modelleknek adunk teret. Kertjeinken és nyilvános ismeretterjesztő programjainkon keresztül a városi élet szempontjából is releváns fogalmak, mint pl. a „városi hőszigetek” és a „biológiai lábnyom csökkenése” mindenki számára közérthetővé válnak. Kampányainkon keresztül szeretnénk a városlakókkal megosztani olyan tudást, amelynek segítségével tudatos városhasználóként egyénileg és helyi közösségekben is hozzájárulhatnak a klímaváltozás káros hatásainak csökkentéséhez. A széles közönséghez szóló programok között szerepelnek közösségi- és szakmai események, vitafórumok, előadások és gyerekeknek szóló interaktív programok.
Hiszünk abban, hogy az egyén jó példája követhető, tevékenységünkkel hozzájárulunk lakókörnyezetünk és városunk mikroklímájának javulásához is, egy környezettudatos és fenntartható életmód elterjesztésével.
Jelenleg a KÉK 5 közösségi kertet működtet. A Kerthatár Közösségi Kert (IX/XX. Soroksári út - Határ út metszésében) és a Csárdás Kert (XI. Csárda u. 2.) nagy multinacionális vállalat ingatlanterületén, az önkormányzati tulajdonú Kisdiófa Kert (VII. Kis Diófa u. 4.) a belvárosban, valamint az IBIS Citysouth csodás parkjában lévő IBIS Közösségi Kert és IBIS Helaing Garden (terápiás bemutató kert) a 9. kerületben várja a kertészkedni vágyó és a környezetért elhivatott városlakókat. A megnövekedett igény miatt, Önkormányzatokkal együttműködve új közösségi kertek nyitásán is dolgozunk városszerte. A KÉK e mellett számos általános iskolával működik együtt iskolakertek, tanparcellák és oktatási programok létrehozásában.