2021. október 15.

// Idén még egyszer bejutunk az OKISZ-székházba!

// A tavalyi nagy sikerű eseménysorozat új lendületet vett és a tavasszal megnyílt Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonjának, az Othernity-nek a középpontjába helyezett 12 budapesti épületbe enged betekintést.

// Regisztráció az alábbi linkre kattintva: https://forms.gle/RRBYxAobc6QFbR6r8

Séta ára: 3500 Ft (diák 2500 Ft). Maximum létszám: 30 fő. A séta során kérjük a járványügyi szabályok betartását. A belső terekben maszk viselése kötelező.

// Heti rendszerességgel jelentkezünk tematikus építészeti sétákkal és exkluzív épületbejárásokkal. Figyeljétek a http://varosisetak.kek.org.hu oldalt, és a KÉK facebookját, vagy iratkozzatok fel hírlevelünkre, nehogy lemaradjatok!

// Mónus János Ybl-díjas alkotását, az OKISZ (Országos Kisipari Szövetkezetek Szövetsége, később a Magyar Iparszövetség) egykori székházát 1974-ben adták át a szomszédos katolikus templom és rendház telkének megkurtítását követően. Az épület tervezését Dúl Dezső (1925 - 2015) kezdte meg, aki egy toronyházas épületet álmodott meg a telekre, de a feladat végül Mónushoz került, aki a szomszédos villákhoz harmonikusan illeszkedő, lépcsőzetes vasbeton szerkezetű, brutalista épület álmodott. A brutalizmusról a legtöbb embernek egy tájidegen, ronda betonszörny jut az eszébe, azonban közel sem erről van szó. A 4150 négyzetméteres, négyemeletes, épületet Mónus szándékosan visszahúzta az utcafrontról, hogy illeszkedjen a Thököly út egy-két emeletes századfordulós villái közé. Az épület a maga korában rendkívül modernnek számított, anyaghasználatában és elrendezésében pedig igazi luxust képviselt. Ami az épület kialakítását illeti az eltolt szintek, a hatalmas teraszok, az udvar, a ki nem használt magasságok, mind-mind olyan elemek, amelyek inkább jellemzőek egy villára, mint egy irodaházra és egész biztosak lehetünk benne, hogy manapság egyetlen ingatlanfejlesztő sem lenne ilyen nagyvonalú a tér kihasználásában. A luxus azonban nem csak az épület kialakítására jellemző, hanem a belső anyaghasználatra is. A korszak épületeivel ellentétben ebben a házban minden anyag az akkoriban elérhető lehető legmagasabb minőséget képviselte. A tömörfa korlátok, a krómozott acél, az üveg, az egyedileg gyártott kilincsek és bútorok mind-mind rendkívül izgalmassá teszik az épületet. Az irodaház belső terei további rejtett kincseket is tartogatnak számunkra: a nagyterem bárral felszerelt kis helyiséget rejtő titkos ajtajától - ahol még Kádár János is megfordult - a mai napig is működő páternoszterig. //

// Sétavezető: Branczik Márta, művészettörténész, BTM Kiscelli Építészeti Gyűjteményének vezetője //

// A bejárásokról bővebben: http://varosisetak.kek.org.hu/othernity-bejarasok/

// A Velencei Építészeti Biennálé magyar programjának, az Othernity-nek hivatalos honlapja: http://othernity.eu

// Fotó: Magyar Építőművészet: 1974/4 / Sági György

Elérhetőség

Telefon
Cím
1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.
Bankszámlaszám
16200151-18538407 (Magnet Bank)
Adószám
18189223-1-43
Nyitvatartás
H - CS 09:00 - 16:00