A délutáni szekciókban olyan innovatív, pezsgő, komfortzónából kimozgató formátumokat és programtípusokat keresünk, amik eltérnek a megszokott frontális konferenciaelőadásoktól. Emiatt nagyon nyitottak vagyubnk a Ti ötleteitekre, de mi is készültünk néhány javaslattal, ami kapaszkodót adhat a programtervek megfogalmazásához. Természetesen klasszikus előadásokkal is lehet jelentkezni, de előnyt élveznek a “learning by doing” megközelítéssel felépített programok, azaz amikor a látogatók aktív részeseivé válnak a téma feldolgozásának, nem csak hallgató félként vannak jelen.
Pályázni tehát az alábbi programformátumok egyikében lehet, de egyéb megoldást is szívesen fogadunk:
A programokat három témakörben várjuk, melyekről az alábbiakban olvashattok részletesebben. A témaköröket lehetőség van oly módon szabadon értelmezni, hogy a program csak közvetetten, ugyanakkor közérthetően és edukatívan kapcsolódjon hozzájuk. Ez lehetőséget ad több korosztály és társadalmi réteg megszólítására is.
Veszprém és a Balaton-felvidék gazdasága, turizmusa jelenleg erősen fejlődő tendenciát mutat, ugyanakkor a tudatosság, a helyi szereplők együttműködésében rejlő lehetőségek kihasználása még hiányzik a rendszerből. Célunk a térség rejtett, kihasználatlan gazdasági potenciáljának felszínre hozása, amiben bővelkedik ez a régió. Az érzékelhető tendenciák hatására nemcsak kedvezőtlen (migráció, elnéptelenedés, időszakos működés, elszálló ingatlanárak stb.), hanem pozitív folyamatokat is találunk, melyek a gyakorlatban egyelőre különálló szigetekként jelennek meg.
A tudatos, szervezettebb együttműködés által egy jóval biztonságosabb regionális hálózatot lehet létrehozni, melynek része az alulról és felülről jövő kezdeményezések találkozása, az újfajta karrierutak és a tájhasználat kapcsolódása, előremutató kistérségi életpályamodellek és helyi termékláncok létrehozása. Hiszünk benne, hogy a helyben rendelkezésre álló erőforrások segítségével egy fenntartható, hosszú távon működő, ellenálló gazdasági és társadalmi ökoszisztéma építhető ki, melyben helye van az iparnak, a mezőgazdaságnak és a kultúrának egyaránt.
A klímatudatos, adaptív tájmenedzsmentet vizsgálva az új igényekre számos innovatív, fenntartható megoldást találunk a veszprémi és Balaton-felvidéki régióban. Ugyanakkor nincs tudatosan felépített diskurzus arról, hogy a természetvédelmi, vízrajzi, ökológiai szempontok alapján milyen új irányokat érdemes megfontolni, ahogy magáról a jelenlegi tájhasználati módokról, azok értékeléséről sincs konszenzus. A közös jövőkép, a táj tudatos, összehangolt használata, megőrzése és fejlesztése kritikus kérdése a térség jövőjének, ha fenntartható tájmenedzsmentet szeretnénk kialakítani. Ehhez össze kell vetni a társadalmi igényeket a természeti erőforrások adta lehetőségekkel és korlátokkal, és meg kell határozni azt az optimumot, amely a tájat, mint természeti tőkét minden csoport számára a lehető legjobban őrzi meg és használja ki. Ennek a jövőképnek a kialakításában segítenek a tudomány eredményei, a hasonló tájakon gyűjtött tapasztalatok, az egyes csoportok szempontjainak megismerése és a közöttük levő párbeszéd.
A Balaton-felvidék (és különösen a Káli-medence) az elmúlt 50 évben gyökeres változásokon ment keresztül, melyre a régió nem volt felkészülve. A régi értékek, hagyományok, gazdálkodási megoldások elkerülhetetlen változás előtt állnak, ugyanakkor ezek remek alapot képeznek az új, innovatív megoldások számára. A hagyományok és a kortárs hullámok összefűzése lehet a kulcsa a kialakult konfliktusok elsimításának és egy minden szereplő számára élhető, otthont adó, sokszínű régió kialakulásához. Szeretnénk körbejárni, hogyan lehetséges a közös nevezők létrehozása, a szereplők együttműködése a közös célok érdekében és hogy mi a szerepe Veszprémnek mint kultúrát és gazdasági tőkét vonzó központnak ebben a folyamatban. Célunk, hogy megtaláljuk azokat a tényezőket, amiknek köszönhetően generációtól függetlenül jó lesz élni a Balaton-felvidéken sok-sok év múlva is.
Amit a kiválasztott programszervezőknek kínálunk:
Amit a kiválasztott programszervezőnek vállalnia kell:
A jelentkezést IDE kattintva lehet leadni 2023. augusztus 6. éjfélig.