LEARNING BY DOING 2024.09.27–10.27. 2008 óta rendezi meg a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) a Nemzetközi Építészeti Makettfesztivált. Idén, 7. alkalommal a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ társszervezésében, az intézmény leendő új otthonának helyszínén valósul meg az esemény.
A fesztivál idei mottója a „learning by doing.” A tapasztalati tanulásra pedagógiai értelemben arra utal: a tudás a legjobban a saját gyakorlaton keresztül sajátítható el. Ebbe az értelmezésbe kapaszkodva a 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál azt kutatja, miként segíti a modell az építészeti gondolat megragadását, kifejezését és átadását, magyarán: miért makettezünk?
Erre a kérdésre számos, egymástól eltérő vagy akár egymással ellentétes jó válasz adható. Ennek megfelelően elsősorban nem reprezentatív műtárgyakat mutatunk meg, hanem munkaközi állapotokat, döntési helyzeteket, tanulságokat, tévutakat és hibákat, remekbe szabott kísérleteket és hamvába holt próbálkozásokat.
Az építészeti makett a kommunikáció és a tanulás eszköze, a gondolatok közvetítésének csatornája. Legyen szó az építész és a megrendelő közötti párbeszédről, a hallgató szándékainak kifejezéséről az oktató felé, a gyermeki építeni vágyás formába öntéséről vagy egy amatőr makettező építészeti szépség iránti szenvedélyéről, a makett alkotása és befogadása sosem egyirányú.
A makett nem önmagáért való műtárgy, hanem egy folyamat része. Segíthet megérteni az építészeti gondolat működését, helyzetét, léptékét, kontextusát, viszonyait, de legalább ugyanannyit árul el arról is, aki szemléli és véleményt alkot róla. A makett sosem objektív: azt a valóságot ábrázolja, amelyet készítője érzékel és tervezője érzékeltetne.
A 2024-es, 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál vállaltan szubjektív válogatás egy szubjektív műfajból – érdekes, látványos, tanulságos tárgyakkal Ausztriából, Csehországból, Horvátországból, Németországból, Portugáliából, Svájcból, Szlovákiából, Szlovéniából, és persze Magyarországról.
Megnyitó: szeptember 26 19:00 Helyszín: MÉM MDK | Műhelytér
Túlzás nélkül állítható, hogy 2008-ban az év legjelentősebb építészeti kiállításanyaga állt össze Budapest közepén a KÉK akciója keretében. A 100 szoba – 100 makett című esemény kivételes, pályázati projektekre fókuszáló tematikájával 20 országból érkezett makettek várták a szakma képviselőit és a nagyközönséget a KÉK akkori, Szervita téri központjában.
A kiállítás mellett számos eseménnyel kibővített fesztivált 2010-ben a Műcsarnokban rendeztük meg, Modeling Museums címmel. A téma ezúttal a kulturális intézmények és a tervezői praxis kapcsolata volt, amit az elmúlt két évtized európai múzeumainak és kiállító tereinek építészetén keresztül mutattunk be. Az eredmény messze túlmutatott az építészeti seregszemlén: a 15 országból válogatott közel 70 makett mellett szimpóziumok és oktatási programok elemezték a kulturális intézmények átalakulását és a tervezői gyakorlat megújuló eszköztárait, illetve a tervezés és makettezés gyakorlatába makettező műhely és közönség események adtak betekintést.
A 2013-ban harmadszor megvalósuló esemény a makettezés és a város kapcsolatát járta körül. A makett nem csupán építészeti koncepciók, hanem változatos információtípusok és folyamatok megjelenítésére is alkalmas, így munkaeszközként egyedülálló segítség lehet a városok működésének áttekintéséhez. A fesztivál ezt tette a közönség számára kézzelfoghatóvá és kipróbálhatóvá. Milyen lehetett volna, milyen lehet Budapest? A közös gondolkodáshoz jó alapot nyújtott a főváros több évtizede készült, ritkán látható, 1:500 léptékű fa makettje, ami ezúttal a programok, workshopok és előadások kiindulópontja is volt. Ezek mellett sétaútvonal vezetett végig a város fejlődésének különféle modell értékű helyszínein és ismert vagy eldugott makettjein, illetve szakmai rendezvények is elemezték a modellezés szerepét és lehetőségeit a városfejlesztésben és az érintett partnerek közötti együttműködésben.
2022-ben a tavaszi programok az építészeti emlékezetet állították fókuszba egyéni, közösségi és intézményi szinten. A KÉK programsorozata az egyes korok épített örökségét és azok funkcionális vagy városképi átalakulását járták körül. A 6. Nemzetközi Makettfesztivál helyszíne az Északi Járműjavító Dízelcsarnoka, az Új Közlekedési Múzeum leendő helyszíne, központi témája pedig Az Emlékezés Technikái, azaz a makettek és az emlékezés kapcsolatának feltárása. Maga a helyszín is meghatározó a téma szempontjából, azaz a Közlekedési Múzeum kiállítási tere, az Északi Járműjavító, hiszen az épület egy értékes ipar- és közlekedéstörténeti örökség. Ennek rekonstrukciója a következő időszakban megújítja Budapest egyik városi barnamezős területét, az épített örökség védésének figyelembevételével. Időszaki kiállítás is nyitott a Szabadság híd Vámházában, a Rituals of Solitude címet viselő The Unfolding Pavilion, 17. Velencei Építészeti Biennálé kiállítása. A kurátori koncepció kidolgozásában együttműködő partnerünk az Urbanum, akik az alapítás óta elméleti, gyakorlati és művészeti síkon értelmezik a várost a benne élő egyénnel és közösségekkel, amely állandó hatással van egymásra és a jövőre.