A három napos konferenciára előző este érkeztünk meg Szarajevóba, ahol hivatalos LINA képviselőnk, Klaniczay János azonnal egy partnerség számára szervezett network alkalmon vett részt. Ez az este még a megérkezésről, a hellyel való ismerkedésről szólt, a hivatalos program csütörtök reggel kezdődött. A szervezők egy igen sűrű programot raktak össze annak érdekében, hogy mindenki a lehető legtöbb projektet meg tudjon ismerni, és ezáltal elkezdődjön a leendő projekt partnerek felkutatása (ugyanis ez a LINA lényege). Bemutatkozhattak a frissen megválasztott fellow-k, akik 5-5 percben ismertették projektjüket és rövid kerekasztal beszélgetéseken is részt vettek. A nap második felében a helyi szervezők meséltek Szarajevóról, és a saját, helyi közösségeket megmozgató céljaikról. Az est természetesen egy közös vacsorával zárult, ahol a tagok meg is kezdték felkutatni következő pályázatukhoz a számukra legideálisabb partnereket.
Pénteken kiszakadtunk az előadóteremből, és a hegyekben folytattuk Szarajevó és egymás megismerését. Az egykori olimpiai sífelvonó helyén újjáépített libegővel a város felé emelkedtünk, hogy aztán az 1984-es téli olimpiára épített bob és szánkópálya mentén visszaereszkedjünk. A program kiváló lehetőséget adott arra, hogy menetközben beszélhessünk olyan emberekkel, akiknek tevékenysége egybevág a KÉK profiljával. Így több olyan kontaktot is begyűjtöttünk, akikkel a jövőben együtt tudunk működni a közösségi kertek, fenntarthatóság, későmodern építészet, filmfesztivál, közösségek megszólítása témakörökben, vagy csak egy újabb tanulmányút célpontjai lehetnek.
Az út alatt megismertük az olimpia történetét, pihenés közben helyi desszerteket, emellett az erdő szörnyű, véres múltját is. A hosszú túrát követően a Szlovén Nagykövetségen láttak minket vendégül (a LINA bázisa ugyanis Szlovéniában van), ahol a nagykövet köszöntött minket egy állófogadás keretében. Opcionálisan a helyi modern építészet izgalmas lakhatási példáit is felfedezhettük egy rögtönzött séta keretében. A nap zárásaként a partnerség egy kiállításmegnyitót tekintett meg, majd mindenki átvonult egy vendéglőbe, ahol kötetlen keretek között folyt a közös tervek szövögetése. Itt szerezhettünk új ötleteket a Budapesti Építészeti Filmnapokhoz, és megbeszélhettük tapasztalatainkat a hozzánk hasonló civil szervezetek működéséről.
A program az utolsó napon sem ért véget, ezért reggel egyenesen az Olimpia Múzeumba siettünk, ahol tárlatvezetéssel egybekötve részletesen bemutatták a téli olimpia minden fontos momentumát. Innen egyenesen egy helyi bútor manufaktúrába mentünk megtekinteni a szponzor cég termékeit.
Ezt követően, még hazaindulás előtt elérkezett a KÉK pillanata is, és bemutattuk legjelentősebb projektjeinket, a Budapest100-at, a Városi Sétákat, a Tájtékát, a Közösségi Kerteket és több másik programunkat is. A külföldi szervezetek érdeklődve figyelték azt a széles skálát, amivel a KÉK foglalkozik, mivel a legtöbben csak egy-egy fókuszterülettel működnek. Ezt követően meghallgattuk azt az inspiráló történetet is, ahogy vetítésünk helyszínét felkarolta egy helyi szervezet, és újra megtöltötték élettel. A program végeztével gyorsan megvettük a napi burek adagunkat, és elindultunk haza.
Ott tartózkodásunk idejében az elmúlt évtizedek legnagyobb mennyiségű csapadéka hullott Bosznia-Hercegovina déli részére, ami több településesn okozott villámárvizeket, utakat mosott el, és halálos áldozatokat is követelt. Részvétünk tragédiában érintetteknek!
A három nap alatt rengeteg új emberrel, leendő partnerrel ismerkedtünk meg. Ez annak is volt köszönhető, hogy a partnerségből legnagyobb számban, 9 fővel képviseltük magunkat a konferencián. A résztvevők mind különböző projektek kurátorai, vezetői, így amellett, hogy sikerült saját tevékenységünket bemutatni, mi is profitáltunk az újonnan megszerzett tudásokból. Köszönjük a DANI Arhitekture-t (Szarajevói Építész Napok) is menedzselő helyi szervezőknek, és a LINA partnerségnek ezt a 4 napot, igazán tartalmas és tanulságos volt!