2008 óta rendezi meg a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) a Nemzetközi Építészeti Makettfesztivált. Idén, 7. alkalommal a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ társszervezésében, az intézmény leendő új otthonának helyszínén valósul meg az esemény.
A fesztivál idei mottója a „learning by doing.” A tapasztalati tanulásra pedagógiai értelemben arra utal: a tudás a legjobban a saját gyakorlaton keresztül sajátítható el. Ebbe az értelmezésbe kapaszkodva a 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál azt kutatja, miként segíti a modell az építészeti gondolat megragadását, kifejezését és átadását, magyarán: miért makettezünk?
Erre a kérdésre számos, egymástól eltérő vagy akár egymással ellentétes jó válasz adható. Ennek megfelelően elsősorban nem reprezentatív műtárgyakat mutatunk meg, hanem munkaközi állapotokat, döntési helyzeteket, tanulságokat, tévutakat és hibákat, remekbe szabott kísérleteket és hamvába holt próbálkozásokat.
Az építészeti makett a kommunikáció és a tanulás eszköze, a gondolatok közvetítésének csatornája. Legyen szó az építész és a megrendelő közötti párbeszédről, a hallgató szándékainak kifejezéséről az oktató felé, a gyermeki építeni vágyás formába öntéséről vagy egy amatőr makettező építészeti szépség iránti szenvedélyéről, a makett alkotása és befogadása sosem egyirányú.
A makett nem önmagáért való műtárgy, hanem egy folyamat része. Segíthet megérteni az építészeti gondolat működését, helyzetét, léptékét, kontextusát, viszonyait, de legalább ugyanannyit árul el arról is, aki szemléli és véleményt alkot róla. A makett sosem objektív: azt a valóságot ábrázolja, amelyet készítője érzékel és tervezője érzékeltetne.
A 2024-es, 7. Nemzetközi Építészeti Makettfesztivál vállaltan szubjektív válogatás egy szubjektív műfajból – érdekes, látványos, tanulságos tárgyakkal Ausztriából, Csehországból, Horvátországból, Németországból, Portugáliából, Svájcból, Szlovákiából, Szlovéniából, és persze Magyarországról.
Nyitvatartás: 2024.09.27–10.27. szerda-vasárnap 10:00–18:00
Fotó: „Anton” városi méhészet, Ljubljana, Szlovénia. Készítette Nika Jeromel és Erika Slovša a Ljubljanai Egyetem Építészmérnöki Karán (2022/2023-as tanév).