Április 18-án kihirdették a DECODE pályázat eredményét és megnyitották a pályaművekből rendezett kiállítást. A DECODE küldetése, hogy megfejtse és fókuszba helyezze az alkotások mögött rejlő koncepciót, bemutassa a művészi indíttatást és ezzel inspiráljon, valamint beszélgetést, vitát kezdeményezzen.
Ennek érdekében a DECODE Kortárs Építészeti és Művészeti Alapítvány pályázatot írt ki fiatal alkotók számára Építészet, valamint Vizuális és alkalmazott művészet kategóriákban. A pályázóknak egy saját projektjükön keresztül kellett bemutatni az alkotói gondolatmenetet, melyet egy legfeljebb három perc hosszúságú médiafájlban kellett prezentálniuk. A pályaműveket az építészet és művészet területeinek elismert szakemberei bírálták el. A bíráló bizottság a pályázatok közül kategóriánként 1-1 Fődíjat és 2-2 Ígéretes projekt díjat, valamint 1 db Spotlight szponzori különdíjat osztott ki, melyet idén is a társadalmat szolgáló, azt előmozdító kreatív alkotások elismeréseként nyújtott át. A pályázat összdíjazása a két kategóriában, együttesen nettó 2.100.000Ft volt. A pályázati anyagból rendezett kiállítás 2024. április 19-25. között tekinthető meg, helyszíne az aqb Project Space (1222 Budapest, Nagytétényi út 48-50.). A Díj kiemelt támogatói az alapító BORD Építész Stúdió mellett a Be Light! és a Holland Nagykövetség, az esemény médiapartnere az Octogon Architecture & Design magazin, további támogatók az Alukönigstahl Kft., Sauska & Társa Kft., Szinorg Universal Zrt.
A DECODE Díjat 2018-ban alapította a BORD Építész Stúdió, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet az értékteremtés jelentőségére. Hiszen legyen szó építészetről vagy a művészet bármely ágáról, az igazán felejthetetlen, átütő hatást kiváltó épületek, szobrok vagy más művészeti alkotások mögött mindig komoly alkotói indíttatás áll. Ez sokszor egy hangulat, történet, emlék, amely vezérfonalként kíséri végig az alkotói folyamatot. A DECODE elnevezés elsősorban arra utal, hogy fejtsük meg és csodálkozzunk rá a körülöttünk lévő tárgyak mögött rejlő értékes gondolatokra és történetekre.
”A DECODE számunkra az alkotásainkba kódként beépített történetek visszafejtésére utal. Hisszük, hogy érdemes megtalálni és megérteni a környezetünkben lévő művészeti alkotások mögött rejlő gondolatokat, mert ezekből nyerünk inspirációt.” - Bordás Péter, Ybl-díjas építész, a BORD Építész Stúdió alapítója és vezető tervezője, a DECODE Díj alapítója
2019 óta a DECODE Kortárs Építészeti és Művészeti Alapítvány szervezi az eseménysort, melyet immár hatodik alkalommal rendeztek meg. Az idei DECODE Spring elnevezés arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy ezentúl a megszokott őszi időszak helyett tavasszal érkezik a díjpályázat. A díjátadót megelőző pályázatra idén 47 munka érketett be, 20 Építészet és 27 Vizuális és alkalmazott művészet kategóriában, amelyek közül egy szakmai zsűri válogatta ki a legkiemelkedőbb munkákat.
A bíráló bizottság a pályázatok közül kategóriánként 1-1 Fődíjat és 2-2 „Ígéretes projekt” díjat osztott ki. A pályázat összdíjazása a két kategóriában, együttesen nettó 2.100.000 Ft volt. A fődíj mellé egy egyedi tervezésű díjtárgy, Zalavári Fruzsina alkotása is társult. Idén az Építészet kategória mindhárom díjazott alkotója egy öt napos hollandiai tanulmányútban részesül a budapesti Holland Nagykövettség jóvoltából. A DECODE Spotlight különdíját idén negyedszer ítélték oda, amely a társadalmat szolgáló, azt előmozdító kreatív alkotásokat díjazza. A különdíj a Be Light! jóvóltából egy design világítótest.
A beérkezett pályaművekből a zsűri 17 munkát választott be a kiállítás anyagába. A kiállítás helyszíne az aqb Project Space kiállítóterében kapott helyett. Az egykori Haggenmacher sörgyárban található kortárs művészeti központ a kiállítóterek mellett egy művész rezidencia programnak is otthont ad, mely által a különböző területekről érkező művészek, zenészek, táncosok és alkotók számára a kulturális élet igazi olvasztótégelyévé vált Budapesten. A fa pillérvázas, rusztikus hangulatú kiállítótérben idén hatalmas ledfalakon futnak a kiállított projektek, melyek mellett a kisfilmekhez kapcsolódó műtárgyak is megtekinthetők. A kiállítás április 19-25 között látogatható, a Facebook eseményben feltűntetett időpontokban. A kiállítást követően a díjazott és shortlist pályamunkák felkerülnek a DECODE Youtube oldalán található digitális filmtárba, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek és inspirációt nyújtsanak a jövő alkotói számára.