DANURB+ PARTNEREK KÖZÖS TANULMÁNYÚTJA SZERBIA ÉS HORVÁTORSZÁG MENTÉN
Újabb DANUrB+ partnertalálkozóra és tanulmányútra került sor 2021. november 8-12. között két határon átnyúló országban - Szerbiában és Horvátországban. A találkozón a 6 nemzet - Magyarország, Szerbia, Románia, Bulgária, Horvátország és Szlovákia - projektpartnerei és érdekeltjei vettek részt.
A kulturális túrák az első napon kezdődtek, amelyet Szerbia legnagyobb településének és Újvidék legnagyobb városrészének - Novo Naselje - meglátogatásának szenteltek. A város 40 000 lakossal, csodálatos városszerkezettel, sok zöldterülettel és nagy potenciállal rendelkezik a kulturális rendezvények és tevékenységek fejlesztésére. A következő állomás Sremski Karlovci volt, amely híres a szerbiai spiritualitásról és kultúráról (kulturális elit, költők és prominens személyiségek találkozóhelye), valamint a szőlőültetvényekről. A város központjában volt az első gimnázium, amelyet Szerbiában valaha is alapítottak.
A kulturális örökség e szerbiai jó gyakorlataiban való elmerülés után a következő napon a partnerek több műhelymunkát tartottak Újvidéken, az Egység Kulturális Állomás szervezésében. A fókuszban a DANUrB platform és annak új, továbbfejlesztett kialakítása, jellemzői és funkciói, a Minőségi Pecsét és az új DANUrB Nemzetközi Szövetség (DIA) számára a legjobb gyakorlatok kiválasztásának kritériumainak véglegesítése, az örökség hatékony felértékelését célzó helyi cselekvési tervek kidolgozása, valamint a jövőbeli filmek inspiráló történeteinek megosztása állt. Valamennyi partner kifejezte érdeklődését a Duna menti turizmus és örökség fenntartható fejlődése érdekében végzett közös munka folytatása iránt. A közösségeket összekötő utazás folytatódik!
A tanulmányút a harmadik napon folytatódott, és a partnerség Horvátországba indult. Európa egyik legjelentősebb őskori régészeti lelőhelyét, a Vučedol Kulturális Múzeumot látogatták meg. Ezt követően a VukovART legjobb gyakorlati példája volt Vukovár városában. A projekt szó szerint átalakítja a város vizuális identitását, és az úgynevezett szabadtéri galérián keresztül szebbé teszi a várost, elhelyezve azt a kortárs művészet világtérképén. Az egység leghíresebb szimbóluma a vukovári víztorony. A jugoszláv erők a vukovári csata és a horvát függetlenségi háború során lényegében lerombolták, mivel a város, az ország és a nemzet szenvedését jelképezi.
Bata ville - Borovo Naselje Közép-Európa legértékesebb és legújabban tervezett városainak képviselője a korai Art Noveau idejéből. 2011-ben a „Bata-villa kulturális és történelmi együttes” címet kapta, így a Kulturális Minisztérium védelme alá vette. Az utazás az Erduti várba vezetett tovább. A 14. században épült, mint halászok kereskedőhelye. Az évek során tulajdonost cserélt, ma a falak és a torony maradványai állnak, ahonnan remek kilátás nyílik a Duna fölé.
Ezután Dalj falu következett. A pátriárkai park a parkkultúra emléke, amely több mint 20 fa- és cserjefajtát foglal magában. A Kulturális és Milutin Milankovics Múzeum a híres asztrofizikus, csillagász és geográfus szülőháza, aki a Milankovics-ciklusok elméletéről ismert, amely a Föld hosszú távú éghajlati változásait a bolygó Naphoz viszonyított helyzetével magyarázza. A nap gazdag programja Eszék városnézésével zárult, amely Eszék Horvátország keleti részének legnagyobb városa, és az ország legzöldebb területeivel rendelkezik. Híres az Európai sugárútról, ahol szecessziós stílusban (20. század eleje) tervezett épületek sora található, a Tvrdja (Citadella) a legjobb állapotban fennmaradt barokk épületekkel, stb.
November 11. Szent Márton napja volt, más néven Szent Márton ünnepe (a nap, amikor a fiatal bor ivásra alkalmas borrá érik), és a partnerség a Baranja régió mentén egy borünnepre melegedett. A Kopački Rit Natúrpark volt az első állomás, mivel ez egy egyedülálló vizes élőhely, Európa legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt ártéri erdeje, amely 300 különböző madárfajnak ad otthont, és amely a leendő UNESCO „Mura-Dráva-Duna” határokon átnyúló bioszféra-rezervátum (az úgynevezett „európai Amazonas”) magzónáját alkotja. Mirkovci egy városiasan tervezett település, az ipari építészet nagyszerű példája. Alkalmazottaknak, kézműveseknek és munkásoknak szánták, akik a körülötte lévő mezőgazdasági területeken helyezkedtek el. Mivel nagyrészt elhagyatott volt, ma turisztikai célpontként újjáéledt.
A Beli Manastirban található Baranja Etnológiai Örökségközpontban a Baranja régió multikulturális örökségét bemutató kiállítások találhatók. A hegybe vájt régi beli borospince a környék legnagyobb és legimpozánsabb pincéje. Háromszintes, hosszú csarnokokat rejt, amelyek tele vannak a legfinomabb szlavóniai tölgyfából készült hordókkal.
A batinai csata emlékművét a Jugoszláv Népi Felszabadító Hadsereg és a Vörös Hadsereg közös erőinek a Wehrmacht és szövetségesei egységei ellen vívott csatájának emlékére emelték. A történelmi emlékműnek szentelt múzeumban