2024 április utolsó hétvégéjén három napos városi túrán vezettük az osztrák Architektur Zentrum Wien által szervezett csoportot. A megkeresés nyomán már tavaly novemberben előkészítettük a részletes programot, három sűrű napba tömörítve közel 50 épület meglátogatását. A séta elkészítésében az igényeket és alapötleteket Maria Welzig művészettörténész, az AzW munkatársa biztosította, míg a KÉK Városi Séták csapatából Klaniczay János építész, a KÉK kurátora szervezte a három nap útvonalainak összeállítását és vállalta a maratoni sétavezetést.
Első nap Belső-Erzsébetváros, budapesti metrók és Újbuda modern építészete volt a fókuszban.
Második nap a Margitsziget épített örökségét, Víziváros fantasztikus épületeit és a Millenáris történetét fedeztük fel.
Harmadik nap a Vizafogó park, a Nyugati pályaudvar, a Városliget, a Salgótarjáni úti zsidó temető és még Herminamező szecessziós építészete is belefért a napba.
A csoportot több helyszínen maguk a tervezők vezették körbe, akiknek a közreműködésével első kézből kaphattak a résztvevők autentikus információkat. A Rumbach utcai zsinagóga épületének felújítástörténetét Kőnig Tamás ismertette. A Bánáti+Hartvig új irodájának átalakítását Bánáti Bodótól ismerhettük meg. Az Archikon irodából Dobos Bence mutatta be a Palatinus fürdő felújítását, míg a Vizafogó park létrejöttéről Varga Bianka mesélt a csoportnak. A vízivárosi Kapás utcai társasház építészetét Fernezelyi Gergely és Szűcs Imre, az FBIS architects építészei ismertették. A Millenáris park történetét pedig az Újirány csoport alapítója, Tihanyi Dominika mesélte el, és még a Ganz csarnok óriási terébe is bejutottunk. Ezen túl sikerült bejutnunk a Dugattyús ház fantasztikus lépcsőházába, köszönhetően a társasház egészen csodálatos kezdeményezésének, miszerint 10 000 Ft társasházi támogatásért cserébe bármikor beengednek minket. A Magyar Zene Házában vezetett sétán ismerhette meg a csoport Fujimoto budapesti épületét és még a KÉK Bartók Béla úti projektgalériájába is ellátogattunk, ahol rövid előadás keretein belül a KÉK munkásságáról és Budapest jelenlegi fejlesztéseiről volt szó.
Leírni is hosszú.
A három nap kétségkívül intenzív programjába belefért, hogy a Mazel Tov, a KEG Sörművház, a Mandragóra és a Szaletly éttermekben is fantasztikus ételekkel töltődhettünk fel, ráadásul így a csoport még a főváros gasztro világából is izgalmas kostolót kapott.
Köszönjük ezt a kihívásnak is felérő felkérést, nagyon izgalmas volt nekünk is. Külön köszönet a rengeteg közreműködőnek, akik színesítették a sétákat épületeik és terveik bemutatásával.
Természetesen nem lehet ennyi idő alatt felfedezni ezt a várost. De kezdetnek nem rossz.